• info@4safir.com
 • 02632710780
 • بهمن ۱۲, ۱۴۰۱
 • چگونه در اثبات سهام اتریوم شرکت کنیم؟

  چگونه در اثبات سهام اتریوم شرکت کنیم؟

  احتمالاً بارها شنیده‌اید که ۲۰۲۰ سالی بزرگ برای نوآوری‌ در حوزه ارزهای دیجیتال است. این مسئله حداقل در دنیای اتریوم صادق است. آخرین نسخه از اتریوم، که آن را اتریوم ۲.۰ می‌نامیم، به دنبال تغییر پروتکل اجماع خود از اثبات کار (یا همان ماینینگ) به اثبات سهام است. بله! سهام‌گذاری در اتریوم قرار است چیزی بیش از یک آرزو باشد.

  قرار است که در سال جاری میلادی، فاز صفر اتریوم ۲.۰ پیاده‌سازی شود و این شبکه پس از مدت‌ها انتظار از الگوریتم اثبات سهام استفاده کند. اگر هنوز درباره اتریوم ۲.۰ چیزی نمی‌دانید، پیشنهاد می‌شود قبل از خواندن این مطلب، مقاله «» را مطالعه کنید. این به‌روزرسانی بزرگ، زمینه‌ساز پیشرفت‌های بسیار زیادی برای اتریوم خواهد بود و می‌تواند موجب هم شود. در این مطلب، با کمکاز وب‌سایت hedgetrade، با چگونگی سهام‌گذاری و شرکت در فرایند اثبات سهام اتریوم ۲.۰ آشنا می‌شوید.

  اثبات سهام چیست؟

  اتریوم از سهام‌گذاری به عنوان جایگزینی برای الگوریتم اجماع حال حاضر شبکه استفاده خواهد کرد. منظور از الگوریتم اجماع همان چیزی است که کمک می‌کند تا تراکنش‌های شبکه به شکلی امن و غیرمتمرکز تأیید شوند و کسی نتواند در شبکه تقلب یا به آن حمله کند. اتریوم در حال حاضر مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) یا همان استخراج است؛ چیزی که بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال مدت‌هاست از آن استفاده می‌کنند و از نظر امنیت امتحان خود را پس داده است. اما اتریوم برای رسیدن به اهداف خود و افزایش سرعت تراکنش‌ها، می‌خواهد که به اثبات سهام کوچ کند.

  در این روش جدید برای تأیید تراکنش‌ها، افراد برای مشارکت در کار ساخت بلوک‌های تراکنش، دیگر نیاز به سخت‌افزارهای قدرتمند برای پردازش ندارند. این افراد کافی است مقداری اتر بخرند، به شبکه اختصاص بدهند و نسبت به سرمایه خود در کار تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند و درصدی سود بگیرند. رفتن به سمت اثبات سهام از مدت‌ها قبل در نقشه راه اتریوم برنامه‌ریزی شده بود. در پروتکل اثبات سهام، با مشارکت هر چه بیشتر سهام‌گذاران اتر، شبکه قدرتمندتر خواهد شد.

  چگونه در اثبات سهام اتریوم شرکت کنیم؟
  مشارکت سهام‌داران موجب تقویت شبکه اتریوم خواهد شد

  اما این انتقال الگوریتم دقیقاً به چه معنا است؟ می‌دانید که مفهوم اثبات سهام، یعنی استخراج یک ارز دیجیتال توسط هر فرد، صرفاً به نسبت تعداد کوین‌هایی که در تملک دارد. این یعنی فرد علاقه‌مندی که مالک ۴۲ درصد از تمام کوین‌های موجود اتر است، می‌تواند ۴۲ درصد بلاک‌های اتریوم را بسازد و ۴۲ درصد تمام پاداش‌ها را از آن خود کند. این مسئله می‌تواند برای افرادی که در حال حاضر مالک اتر هستند، نویدبخش باشد. علاوه بر این، به عقیده بسیاری از کارشناسان، این پدیده با برجسته‌ کردن بسیاری از نقاط ضعف الگوریتم اثبات کار، فرایند تأیید تراکنش را به سطح بالاتری خواهد رساند.

  سهام‌گذاری اتریوم چیست؟

  سهام‌گذاری (Staking) اتریوم، فرایندی است که به ما اجازه می‌دهد تا با اختصاص دادن مقداری اتر به شبکه، در کار تأیید تراکنش‌ها شرکت کنیم و اتر بیشتری به دست بیاوریم.

  هشدار: مراقب پروژه‌هایی که با نام قرارداد هوشمند و سهام‌گذاری اتریوم قصد کلاهبرداری دارند باشید. در زمان نگارش این مقاله، سهام‌گذاری اتریوم هنوز فعال نشده است و در زمان عرضه، وب‌سایت ارزدیجیتال این کار را در مقاله‌ای جداگانه آموزش خواهد داد.

  مهم‌تر از تعریف سهام‌گذاری، نحوه مشارکت در آن است. دقیقاً چگونه باید سهام‌گذاری را در اتریوم آغاز کنیم؟ شبکه اتریوم برای این‌که مطمئن شود تقلبی در شبکه رخ نخواهد داد، نکات زیر را در نظر می‌گیرد:

  • مدیریت افرادی که بلاک ایجاد می‌کنند
  • اطمینان از رعایت قوانین بلاک چین
  • جریمه افرادی که این قوانین را رعایت نمی‌کنند

  چگونه یک اعتبارسنج شویم؟

  اول از همه، وظیفه افرادی را بررسی می‌کنیم که قرار است بلاک‌های حاوی تراکنش را ایجاد کنند. اعتبارسنج‌ها همان کسانی هستند که به‌طور مستقیم در سهام‌گذاری شرکت می‌کنند. وظیفه منحصر‌به‌فرد اعتبارسنج‌ها (Validators) این است که برای رأی‌دادن درباره یک بلاک همیشه در دسترس باشند. اگر در این رأی‌گیری انتخاب شدند، مقداری که پاداش دریافت خواهند کرد به اندازه سهمی که از اترها به شبکه اختصاص داده‌اند بستگی خواهد داشت. سایر اعتبارسنج‌ها می‌توانند موافق یا مخالف نتیجه رأی باشند. هر بلاک پس از توافق (اجماع) بیشتر اعتبارسنج‌های شبکه به بلاک چین متصل خواهد شد.

  برای اینکه به یک اعتبارسنج تبدیل شوید، باید اصطلاحاً روی کامپیوتر خود یک نود اعتبارسنجی (Validator node) را اجرا کنید. به بیان ساده، زمان راه‌اندازی اثبات سهام اتریوم، شما باید نرم‌افزار رسمی اتریوم ۲.۰ را از وب‌سایت رسمی اتریوم یا گیت‌هاب دریافت و اجرا کنید تا بتوانید به یک اعتبارسنج تبدیل شوید.

  فرایند انتخاب اعتبارسنج

  برای تعریف فرایند انتخاب اعتبارسنج‌ها و نحوه اعطای پاداش به هر اعتبارسنج، می‌توان الگوریتم اثبات سهام را به دو بخش الگوریتم اجماع مبتنی بر بلاک چین و الگوریتم اجماع به روش تحمل خطای بیزانس (BTF) تقسیم کرد.

  در یک الگوریتم مبتنی بر بلاک چین، هر اعتبارسنج برای یک «گام» زمانی، که به اسلات (slot) معروف است، انتخاب می‌شود. در هر گام زمانی، اعتبارسنجِ آن گام باید یک بلاک ایجاد کند، به نحوی که به بلاک قبلی متصل باشد. مقصود از اضافه‌ کردن یک بلاک به انتهای بلاک چین، این است که تمام بلاک‌ها در نهایت به یکدیگر متصل شده و یک شبکه ایجاد کنند.

  از طرف دیگر، اثبات سهام به روش BTF به این معنا است که حق اضافه ‌کردن بلاک جدید، به شکل تصادفی به اعتبارسنج‌ها داده شود. با این حال، برای رسیدن به اجماع در مورد مکان بلاک، رأی‌گیری انجام می‌شود. اعتبارسنج‌ها باید با اضافه ‌شدن بلاک ارائه‌شده به بلاک چین موافقت کنند.

  در مدل اثبات سهام اتریوم، هر دو مدل مبتنی بر بلاک چین و BTF باهم ترکیب می‌شوند. پس از تایید بلاک، اعتبارسنج‌ها پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش شامل بخش اندکی از کارمزد تراکنش شبکه نیز می‌شود.

  پاداش شرکت در اثبات سهام

  پاداش شرکت در اثبات سهام اتریوم، هنوز مشخص نیست اما احتمالاً چیزی بین ۱.۵ تا ۱۸ درصد در سال خواهد بود. به گفته تیم توسعه اتریوم، این مقدار نزدیک ۵ درصد خواهد بود. به عنوان مثال اگر ۳۲ اتر داشته باشید و پاداش اثبات سهام سالی ۵ درصد باشد، یک سال بعد تعداد اترهای شما ۳۳.۶ واحد است.

  این رقم شاید کم به نظر برسد اما برای فردی که برای سرمایه‌گذاری اتریوم خریده است و قصد فروش آنها را ندارد، انجام اثبات سهام منطقی است، زیرا علاوه‌بر امکان سود بردن از افزایش قیمت اتر در طول زمان، مبلغ اضافی هم دریافت می‌کند.

  جریمه برای اعتبارسنج‌های متخلف

  امنیت همیشه مهم‌ترین اولویت در بلاک چین است. از آنجا که اعتبارسنج‌ها نقش بسیار مهمی در تأمین امنیت دارند و آنلاین‌ بودن آن‌ها در سرتاسر این فرایند مهم است، تیم اتریوم برای اطمینان از آنلاین بودن همیشگیِ اعتبارسنج‌ها، جریمه‌ای نیز در نظر گرفته است. اگر یک اعتبارسنج در زمان مورد نیاز آنلاین نباشد، پاداش او کسر خواهد شد. اگر مدت زمان آفلاین بودن بیشتر از مقدار معینی باشد، علاوه‌بر اینکه پاداش به صفر می‌رسد، بخشی از اترهای سپرده‌گذاری شده نیز کسر خواهد شد.

  به جریمه شدن اعتبارسنج‌ها به علت عدم وفای به عهد، اسلشینگ (slashing) می‌گویند. هر اعتبارسنجی باید از این شرایط پیروی کند تا سپرده خود را از دست ندهد. اگر اعتبارسنجی از این مقررات پیروی نکند، ممکن است سهام‌اش اسلش شود (از آن برداشت شود). با برداشت از سود اعتبارسنج، شبکه اتریوم قصد دارد اعتبارسنج‌های خاطی را مجبور به خروج از شبکه کند.

  شرایط لازم برای سهام‌گذاری

  چگونه در اثبات سهام اتریوم شرکت کنیم؟

  آخرین سوالی که احتمالاً برایتان پیش آمده این است که چقدر اتر باید به شبکه اختصاص داده شود. به‌طور کلی دو روش اصلی برای سهام‌گذاری در اتریوم وجود دارد:

  • روش مستقیم
  • روش غیرمستقیم

  روش مستقیم